Jutros rano u spomen kapelu na vrhu planine Kajmakčalan, podignutu u spomen oficira, podoficira i vojnika Vojske Kraljevine Srbije, koji su pali u bitkama koje su na toj planini vođene od jula 1916. do septembra 1918. godine, položen je venac predsednika Republike Srbije.
„Srpskim junacima sa Kajmakčalana – Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić“, piše na vencu koji je u ime predsednika položio narodni poslanik Dušan Marić.
„Pozdrav Srbiji sa Kajmakčalana. Imao sam sreću da se jutros, uprkos olujnoj mećavi i užasnoj hladnoći, zajedno sa svojim saputnikom na srpska svetilišta Dejanom Pavkovićem i Elenom Svenčovom, uspem na vrh planine i čast da u ime predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića položim venac u spomen kapelu na vrhu Kajmakčalana i na spomen kosturnicu. Prati nas mećava i vjetar od preko 100 km na sat, koji nas je povremeno bukvalno obarao, temperatura je deset ispod nule ali dušu greje vatra ponosa što smo imali tako dične pretke i što smo uprkos nevremenu uspeli da se popnemo na Kajmakčalan i poklonima se njihovim senima“, napisao je Marić u objavi na svom Fejsbuk profilu.
„U bitkama na Kajmakčalanu poginulo je 4.600 srpskih ratnika, najviše iz Drinske divizije a u spomen kosturnici počivaju posmrtni ostaci njih nekoliko stotina. Posmrtni ostaci ostalih ratnika razasuti na još 80 grupnih i pojedinačnih grobnih mesta na plećima ove veličanstvene i surove planine. Upravo moja saputnica Elena Svenčeva, neumorni borac protiv zaborava na srpske junake, je posetila 58 srpskih grobalja i fotografisala ih za monografiju Čuvari istorije od Kajmakčalana do Bitolja, čiji je autor Ljiljana Tanasijević. Na ovom mestu, pod oblacima, na 2.500 metara visine, u smetovima snega, na temperaturi koja se spuštala i 20 stepeni ispod nule, oficiri, podoficiri i vojnici Vojske Kraljevine Srbije su dve zime bili u rovovima i odbijali napade nemačkih, austro-ugarskih i bugarskih divizija. Sanjajući svoju kuću, slobodu i Srbiju. U spomen kapelu smo položili i venac u ime opštine Velika Plana, iz koje su u dva balkanska i Prvom svetskom ratu stradala 3.444 oficira, podoficira i vojnika. Večna im slava i hvala“, kaže Marić.