Ministar zdravlja u Vladi Srbije dr Danica Grujičić posetila je Dom zdravlja „dr Milan Bane Đorđević“ u Velikoj Plani. I oduševila zdravstvene radnike i rukovodstvo lokalne samouprave.
Kako željom koju je pokazala da se do detalja upozna sa radom velikoplanjanskog doma zdravlja, tako i sa čvrstim obećanjima koja je dala oko nabavke novih medicinskih uređaja.
Ona je obišla sva odelenja i službe ove zdravstvene ustanove i u razgovoru sa direktorkom doma zdravlja Slađanom Janković i načelnicima službi dogovorila pomoć koju će ministarstvo pružiti ovoj ustanovi.
Već u toku posete ministarka je dala nalog da se u ponedeljak dopreme defibrilator, aparat za reanimaciju, koji je neophodan službi hitne pomoći i 100 laptopova. Istog dana jedan od njenih saradnika posetiće Veliku Planu i popisati opremu koju je potrebno nabaviti za službu fizikalne terapije.
-Obećala sam četiri EKG aparata. Za opštu medicinu, internu službu, hitnu pomoć i pedijatriju. Ako ih ima u magacinu i njih ćemo poslati u ponedeljak ili utorak. Ako nema, raspisaćemo nabavku. Dom zdravlja će vrlo brzo dobiti i mamograf, novo vozilo za hitnu pomoć, najsavremeniji pokretni rentgen aparat i ginekološki ultrazvuk sa tri sonde, a videćemo da kupimo i skener – kaže dr Grujičić.
Velikoplanjanska zdravstvena ustanova će dobiti i četiri stomatološke stolice, aparat za snimanje vilice i zuba „ortopan“, dva stola i stolice za ginekologiju i opremu za labaratoriju koja će omogućiti analizu hormona štitaste žlezde.
-Ministarka Grujičić je obećala da ćemo dobiti saglasnost za upućivanje na specijalizaciju po jednog lekara za sportsku medicinu, medicinu rada, opštu medicinu, urgentnu medicinu i neurologiju, a kada dobijemo mamograf trebaće nam još jedan radiolog – kaže direktor Slađana Janković.
Sada se čak 11 lekara iz Velike Plane nalazi na specijalizaciji. To su lekar za uho, grlo i nos, oftamolog, psihijatar, dvoje ginekologa, dvoje internista, fizikalna medicina, opšta stomatologija, dečija stomatologija i lekar za kožne bolesti.
Zdravstvene radnike u Velikoj Plani je podjednako obradovala i vest da je Vlada Srbije izdvojila novac za kupovinu aparata za magnetnu rezonancu za zdravstvene centre u Smederevu, Požarevcu i Kragujevcu, tako da pacijenti iz Velike Plane uskoro radi snimanja neće morati da putuju u Beograd i Niš.
Ministarka je posetila i zdravstvenu ambulantu u Lozoviku, gde je svratila i na tradicionalnu svetosavsku priredbu koju su pripremili učenici osnovne škole „Radica Ranković“.
Na kraju posete Velikoj Plani ministarka Grujičić i njeni saradnici su u Centru za kulturu Masuka prisustvovali pozorišnoj predstavi „One su htele nešto drugo“. Ovo vrlo emotivno ostvarenje Milene Depolo o nasilju među školskom omladinom režirao je Dejan Cicmilović a predstavu su vrlo uspešno izveli članovi omladinske sekcije pozorišta „Masuka“.
Predsednik Skupštine opštine Velika Plana Dušan Marić je ministarki Grujičić uručio kamen sa vrha Kajmakčalana.
-Mislim da Srpkinja iz Podrinja, a uz to još srpska ministarka, treba da u svom domu ima kamen koji će je podsećati na veliku epopeju kroz koju je naš narod prošao u Prvom svetskom ratu i na Solunskom frontu.